top of page

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia chorobowego lekarza rezydenta

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia chorobowego lekarza rezydenta należy obliczać zgodnie z przepisami ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2023 r. poz. 654 ze zm.) – dalej u.ś.p.. Przepisy tej ustawy regulują kwestie związane z ustalaniem podstawy zasiłku chorobowego dla pracowników, w tym lekarzy rezydentów. Nie istnieje przepis wyłączający lekarzy rezydentów spod regulacji u.ś.p., co oznacza, że stosowane są wobec nich te same zasady obliczania podstawy zasiłku chorobowego, co wobec innych pracowników.


Chorobowe lekarza rezydenta


Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia chorobowego lekarza rezydenta

Zgodnie z art. 16j ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz.U. z 2022 r. poz. 1731 ze zm.) – dalej u.z.l., rezydentury lekarzy są finansowane przez ministra właściwego do spraw zdrowia z budżetu państwa. Minister przekazuje środki na wynagrodzenie lekarza rezydenta, również za okres jego niezdolności do pracy. Przepisy te regulują finansowanie, ale nie wpływają na zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.


Wynagrodzenie chorobowe lekarza rezydenta


Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia chorobowego lekarza rezydenta - lekarz rezydent, jako pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę, podlega przepisom Kodeksu pracy (Dz.U. z 2023 r. poz. 1465 ze zm.) oraz ustawy o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa. Art. 92 Kodeksu pracy przewiduje wynagrodzenie chorobowe dla pracowników, a zasiłek chorobowy po wyczerpaniu okresu wynagrodzenia chorobowego jest wypłacany zgodnie z u.ś.p.


Zasady ustalania podstawy wymiaru


Zgodnie z art. 36 u.ś.p., podstawą wymiaru zasiłku chorobowego jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Do tej podstawy wlicza się składniki wynagrodzenia, które są oskładkowane.


Wynagrodzenie zasadnicze


Art. 16j ust. 2 pkt 7 u.z.l. stanowi, że do wynagrodzenia lekarza rezydenta za okres choroby wlicza się jedynie wynagrodzenie zasadnicze. Wynagrodzenie to stanowi podstawę do obliczenia zasiłku chorobowego, jednak przepisy dotyczące sposobu obliczania zasiłku chorobowego są określone w ustawie o świadczeniach pieniężnych, a nie w przepisach dotyczących finansowania rezydentur.


Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia chorobowego lekarza rezydenta - podsumowanie


Lekarz rezydent ma prawo do zasiłku chorobowego obliczanego na podstawie ogólnych przepisów u.ś.p. Przepisy dotyczące finansowania rezydentur nie wyłączają stosowania tych zasad. Dla bardziej szczegółowych informacji i wsparcia w zakresie księgowości dla lekarzy, zachęcamy do odwiedzenia biur rachunkowych oferujących księgowość dla lekarzy.

Subskrybuj

Dziękujemy

program partnerski-banner_10a.png

Często przeglądane

program partnerski-banner_21a.png

Często przeglądane

Teksty mają charakter marketingowy i nie stanowią porady

bottom of page